Seneste nyt

Cykelrnerven er scleroseforeningens årlige cykelevent.

Fredag den 9. maj kl. 14.00 spilles en velgørenhedsmatch på Hedensted Golf Klubs baner, hvor vi håber, at der kan samles en god sum penge ind til den gode sag.

Hvert år i juni cykler 500 udvalgte cyklister de afgørende tour bjerge kun få uger før Vingegaard og Pogacar udkæmper deres intense kamp for den gule trøje.

Udover at skabe en unik cykeloplevelse samler cykelnerven ind til kampen mod sclerose, og de er taknemmelige for at de sammen med Hedensted Golf Klub kan invitere til Cykelnerven matchen.

Matchfee går ubeskåret til Cykernervens indsamling til forskning i sclerose.

Som deltager kan man også være kreativ på mange måder for at støtte indsamlingen. Man kunne f.eks. få venner, familie og andre til at støtte med at give f.eks. 5 kroner per stableford points man får på runden.

Matchleder Karen Ebdrup telf. 23300783, og tilmelding foregår som altid via golfbox under turneringer.

Med venlig hilsen
Cykelnerven & Hedensted Golf Klub